DOBRÝ DEN, POSÍLÁTE SAZENIČKY CHILLI PAPRIČEK ÉŠOPEM?
Neodhadnu, kolikrát jsem tuto větu slyšela :-) a jsem moc ráda, že se ptáte. Máte totiž především obavy o to, v jakém stavu zasílaná sazenička dojde, a chcete rady ohledně následného pěstování. A já Vám teď a tady sepíšu pár slov o tom, co dělat, aby se vlk i koza nažrali, a my všichni jsme zůstali celí.
Základní pravidla máme tady:
My zabalíme sazeničku silnou, zdravou a zabalíme ji pěkně do několika vrstev.
Frajer od přepravky bude přemýšlet hlavou a nehodí na to pytel cementu. Je tam totiž etiketa "křehké" (to ovšem my ani vy neovlivníme, přesto Vás můžu uklidnit, že jsme řešili velmi malé procento problémových zásilek, opravdu v řádu jednotek, nemůžeme si na přepravní společnosti opravdu vůbec stěžovat :-) )
No a Vy balíček vyzvednete HNED jak dostanete avízo, nenecháte sazeničky zabalené ani o minutu déle, než je bezpodmínečně nutné :-)
A teď se vžijte do role malé, čtyřměsíční sazeničky. Rostla si a sílila skoro v ráji. Krásné teplo, spousta světla, od narození na jednom místě, okolo desítky tisíc svých kámošek. A pak se to stalo. Jednoho rána ji někdo vezme ze svého místa, a odveze skoro 40km daleko, kde je spousta lidí. Začnou s ní různě manipulovat, různě ji otáčet (to když ji balí) a nakonec ji strčí do úplné tmy. Sice při balení slyší, že se není čeho bát, že jede k hodným lidem, no ale přesto, stres by to byl pro každého, že? No a pak čekají, pěkně ve tmě, než je někdo naloží do auta, a veze, hodně dlouho veze autem po silnicích a dálnicích celé České republiky. A tam čekáte Vy. Někdy chudinka sazenička vystoupí třeba až v podhůří, nebo skoro na horách!!!
A co dělat, aby se po té cestě kytky vzpamatovaly? Nejdřív je opatrně, ale velmi opatrně vybalte. V rámci balení rostlina "rotuje" kolem své osy, a po těch 24 hodinách můžou být lístky přeleželé jedním směrem. Nebojte, do týdne nikdo nepozná, že má za sebou tak složitou operaci. Nějaký ten zlomený lístek není nic fatálního, během svého růstu jich ještě shodí mnoho. No tak jeden nebo dva padly za oběť přepravě, no bóže.
Najděte nejsvětlejší místo v bytě a tam ji postavte. Chráněnou před průvanem a přímým sluncem, a pěkně prolitou! Vodu, která Vám ale protekla z "podmisky" do 10 minut vylejte, paprička totiž NESNÁŠÍ "dlouhodobě nohy ve vodě"!
Pořád myslete na to, že to byl pro sazenici stress. Není to sleng, rostliny opravdu trpí stresem. Pokud chcete rostlinu od začátku rozmazlovat, kupte si někde v zahradnictví nějakou podpůrnou látku (neplést s hnojivem, to je totiž úplně něco jiného). Oblíbeným zástupcem je například Lignohumát, obsahuje složky, které podporují zakořeňování (po přesazení), fotosyntézu (když spadne nějaký ten list), chrání částečně rostliny před případnými chorobami (kdyby Vaše pokojovky měly nějaký ten neduh) a především celkově zvyšuje kondici (momentálně má stres z přepravy)
Zcela běžné je, že rostlinka po vybalení bude vypadat unaveně, někdy můžou trošku začít žloutnout spodní lístky, klidně i opadnou. Z toho buďte klidní, je to opravdu pouze reakce na cestu. Rostlinu po zakoupení přesaďte nejdřív za 7 – 14 dní, protože každá manipulace s ní hned je teď tak nějak "navíc". Nechejte ji opravdu důkladně odpočinout, odvděčí se Vám.
Tak ať se Vám i rostlinkám daří.
Pěkný den. Alena, Hana